Jak používat telnet

Jak používat telnet
Tuto aplikaci lze využít pro ověření funkčnosti pošty přímo na Vašem PC.


Postup pro spuštění telnetu je následující:


Ve Windows z příkazové řádky MS-DOSu - kliknete na tlačítko Start: z menu vyberete -> Spustit - cmd:

Oproti jiným grafickým klientům je ihned vidět odezva protějšku (serveru, ke kterému se přihlašujeme) a tím lze snáze zjistit potenciální problém. My ho budeme používat pro testování připojení k serverům při řešení problémů s přihlášením k POP3 (výběru pošty), SMTP (odesílání pošty) nebo FTP (nahrávání souborů na Vaše webové stránky).


V tomto okně již můžete spustit příkaz telnet pro připojení k jinému serveru.

Pokud jste uživatelem Windows Vista a novějších, není telnet v systému standardně přítomen, je potřeba jej doinstalovat viz postup uvedený níže:


neni nainstalovan telnet


Klikněte na nabídku Start a vyberte Ovládací programy. Ve Windows 7 klikněte na položku 'Programy' a vyberte 'Zapnout nebo vypnout součásti Windows' (ve Windows Vista vyberte jde o položku Ovládacích panelů 'Programy a funkce' - položka 'Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows'). V závislosti na parametrech Vašeho uživatelského účtu a nastavení zabezpečení Windows budou možná vyžadována administrátorská oprávnění. V seznamu dostupných programů najděte položku 'Klient služby Telnet' a kliknutím na zaškrtávací políčko ji vyberte k instalaci. 
Doinstalovani programu Telnet


POZOR: Některá použití programu Telnet vyžadují zapnutí místní ozvěny, aby se zobrazovaly vámi zadávané příkazy. Dosáhnete toho tak, že v relaci programu Microsoft Telnet (v příkazovém řádku MS-DOSu napíšete slovo telnet a stisknete Enter) napíšete příkaz set local_echo. V systému Microsoft Windows XP zadáte namísto příkazu set local_echo příkaz set localecho. Dostanete výsledek jako na následujícím obrázku:

V linuxu můžete použít libovolný terminálový program - xterm, konsole atd.

Pak můžete otestovat POP3, SMTP nebo FTP.