Jak používat telnet

Telnet je program spouštěný z příkazového řádku (Windows, Linux...) sloužící ke spojení počítačů v síti TCP/IP. Oproti jiným grafickým klientům je ihned vidět odezva protějšku (serveru, ke kterému se přihlašujeme) a tím snáze zjistit potenciální problém. My ho budeme používat pro testování připojení k serverům při řešení problémů s přihlášením k POP3 (výběru pošty), SMTP (odesílání pošty) nebo FTP (nahrávání souborů na Vaše webové stránky).

Ve Windows se spouští z příkazového řádku (cmd.exe). Ten spustíte tak, že pomocí klávesové zkratky Win + R otevřete dialog Spustit, do něj zadáte cmd a kliknete na OK.
  
Zobrazí se okno příkazového řádku, kde již můžete spustit příkaz telnet pro připojení k jinému serveru.

 
Spojení k jednotlivým službám otestujete pomocí těchto příkazů:

POP3: telnet pop3.grbox,cz 110
IMAP: telnet imap.grbox.cz 143
SMTP: telnet smtp.grbox.cz 25

Poznámka: Ve Windows od verze Vista není telnet v systému standardně přítomen, je potřeba jej  doinstalovat.
neni nainstalovan telnet
  • Klikněte na nabídku Start a vyberte Ovládací panely (ve Windows 10 klikněte na Start > Všechny aplikace > Systém Windows > Ovládací panely).
  • Vyberte Programy a funkce (ve Windows 10 nebo Windows Vista), resp. na Programy (ve Windows 7).
  • V závislosti na parametrech Vašeho uživatelského účtu a nastavení zabezpečení Windows budou možná vyžadována administrátorská oprávnění.
  • V seznamu dostupných programů najděte položku 'Klient služby Telnet' a kliknutím na zaškrtávací políčko ji vyberte k instalaci. 
Doinstalovani programu Telnet
 


V linuxu můžete použít libovolný terminálový program - xterm, konsole atd.